Yakalama kararı Ergenekon'dan değil, "yolsuzlukları soruşturdukları" için!

Zekeriya Öz dahil üç savcı hakkında, Ergenekon'da yaptığı hukuksuzluklardan değil; 17/25 Aralık yolsuzluklarını soruşturdukları için yakalama kararı çıkartıldı.

Yani...

Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkındaki yakalama kararı, hiçbir biçimde Ergenekon soruşturması ile ilgili olarak değil, bütünüyle 17/25 Aralık yolsuzluklarını soruşturdukları için verildi.

Bu durum açıkça ortada, ancak...

Konunun çok büyük bir haber değeri var, şüphesiz. Manşetlerde sürekli olarak görüyoruz ki,  Zekeriya Öz ve Ergenekon ifadeleri öne planda tutularak; çok açıkca ve bilinçli bir şekilde Ergenekon sömürüsü yapılıyor.

***

Yargıçlar ve Savcılar Birliği kurucu başkanlığı ve başkanlığı, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası kurucu başkanlığı ve başkanlığı, Yargıçlar Sendikası kurucu başkanlığı ve başkanlığı, yargıçlık, cumhuriyet savcılığı ve şimdi de avukatlık yapan bir birey, bir hukukçu, bir yurttaş olarak diyorum ki;

Yargıç ve cumhuriyet savcısı kimliğimle, sistemle ilgili sorunlar ve bu sorunlara gösterdiğim tepkiler nedeniyle en çok yargılanan ve hepsinden beraat eden bir hukukçu olarak; geçmişte hukuksuz işlemleri nedeniyle Zekeriya Öz'ü bir çok kez şikayet ettim ve sonuç alamadım.

Yargıda yaşanan her türlü sorunlara rağmen,

Her üç kişinin de bir an önce teslim olmaları gerekmektedir.

***

Her üç savcının da Ergenekon gibi hukuksuzluğa imza attıkları defalarca kez gündeme getirilmiş davalar yerine, ucu hükümete dokunan "yolsuzluk"ların soruşturulması nedeniyle tutuklanmaları, iktidarın hiç bir hukuksal denetim kabul etmediğinin ve çağdışılığının çok açık ifadesidir.

Yargıdaki sorunlara rağmen, teslim olmama durumunu da, iktidarın "sanki yolsuzluk yapılmamış" gibi bir sömürüye çevirmemesi için, hukuksal süreç ve işlemlerden uzak durulmamalıdır.

Yargısal sürecin işletilmesi için teslim olmaları yolundaki çağrımı yineleyerek; "herkes için adalet" diyorum.

Yorumlar