CHP İstanbul'u 3 puan farkla kazanabilir!

CHP İSTANBUL'UN İKTİDAR FORMÜLÜ

Son 30 yıllık yapılan tüm seçimlerin ve oylamaların analizine göz attıktan sonra yayın organımız gibi grubumuzun bünyesine bağlı olan ÇAĞDAŞ ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (ÇAM)'nin son yaptığı İstanbul ilçeleri araştırmasının analizi, CHP iktidarının önünü açacak olan İstanbul sürecinin doğru analiz edilip, doğru yöntemlerle işleyişin sürdürülmesi için bu yazıyı kaleme alma gereği hissettim.

CHP İÇİN İKTİDAR ŞANSI DOĞMUŞ DURUMDA!

Öncelikle bazı konularda muhalefet ediyor olsam da müzmin bir CHP'liyim. 25 yıldır partimin üyesiyim. 25 gün iktidar yüzü göremedim. Ne yazık ki, her seçim sonucu yine bize hüsran, yine bize hasret yolları gözüktü.

Zannedilenin aksine, aslında CHP, 30 yıldan sonra tarihinde hiç olmadığı kadar bu süreçte iktidara yakın. Yeter ki toplum doğru anlaşılsın yeter ki hata yapmayalım. Şimdi yapacağım analizlerin bütün aklı selim arkadaşlarımızın ve yöneticilerimizin iyi okuyup anlayabilmesini temenni ediyorum. Çünkü artık kaybetmeyelim, kazanalım istiyorum!

EKİP ZİHNİYETİ OLMASAYDI...

Çok uzağa gitmeye gerek yok, 2009 yerel seçimlerine gidelim. Sayın Kılıçdaroğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayıydı. Eğer o süreçte CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal ve Genel Sekreter Sayın Önder Sav belirli bir ekip zihniyeti içerisinde yanaşmayıp, ilçelerdeki meclis ve başkan adaylarını belirleme noktasında İstanbul il örgütüne o dönemdeki il başkanına ve sayın Kılıçdaroğlu'na daha fazla belirleyici olma imkanı sağlasalardı, bugün Türkiye'nin siyasi yapısı ve yönetsel anlayışı çok farklı olabilirdi. Geçen bu 8 yıl içerisinde yaralarımızı sarmış ve bu yaşanan siyasi travmaların bir çoğunu toplumca yaşamamış olurduk.

Siyasette yaşanan küçük hatalar yeri gelir koskoca bir topluma büyük bedeller ödetir. (Kelebek etkisi filmini seyretmenizde fayda var)

Şimdi 16 Nisan Anayasa Referandumunda iktidarın savunduğu EVET cephesini, karşı yanına da MHP ve BBP'yi monte etmesi gerçeğini unutmadan, HAYIR cephesinin muhalif unsurlarını tek bir cephe etrafında bileşen bir yapı haline getiren durumu analiz ettiğimizde, <<İstanbul yerelinde söylüyorum>> hemen hemen aynı bileşenler 2009 yerel seçimlerinde de İstanbul'da CHP'nin safındaydı...

Peki ne oldu da 2009-2017 arasında CHP'nin başını çektiği muhalefet, 8 yıl sonra %51.4 oy oranını yakalamış oldu?

Ben söyleyeyim…

İstanbul'un kozmopolit yapısı içerisinde demografik gerçekliğe uygun adaylar belirlenmediği zaman, seçmenin bakış açısı muhalif dahi olsa bize oy vermiyor. 16 Nisan Referandumunu reel politik değerlerle ele aldığımızda ortada bir aday olmadığı için bir buluşma noktası gelişiyor ve iki cephe üzerinde gelişen siyasi tavrın kazanan potansiyeli muhalefet oluyor.

ANAHTAR HER ZAMANKİ GİBİ İSTANBUL!

Türkiye genelinde CHP bir iktidarı devralabilecekse eğer, bunun anahtarının İstanbul olduğu gerçeğini hepimiz kabulleniriz. Şimdi yüzdelere takılmadan Ağustos ayının içerisinde yaptırdığımız İstanbul'un 39 ilçesini kapsayan bakış açısı analizini ortaya koymak istiyorum.

Toplam 12.000 denek ile yüz yüze yapılan + - %1 olan sonuçların kabataslak halini sizlerle paylaşmak istiyorum. Kimse bunları yalın bir partinin oyu gibi algılamamalı. Zira anketimiz, bahsettiğimiz her ilçedeki muhalefet ve iktidar bakış açısını yerel yönetimin bağlı olduğu iktidar veya muhalefet cephesine artı değer katıp katmadığını sonuçlarını analiz edildikten sonra CHP ile AKP arasında ihtimalleri değerlendirme üzerine yapıldı. O yüzden analiz aşaması 15 günün üzerinde sürdü. Detaylarını paylaşmamakla, birlikte özetini sizlere sunuyorum.

ADALAR: Önümüzdeki seçimde de CHP'nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan bir ilçe ama referandum sürecine göre CHP oylarında az da olsa bir erime var.

ARNAVUTKÖY: Burada AKP'nin kazanacağı kesin gibi gözükse de doğru bir yapılanma ile CHP Büyükşehir oylarını %40 seviyesine çıkarabilir. Bu potansiyel bu ilçede mevcut.

ATAŞEHİR: Burada CHP'nin kazanması kesin. Oyunu artıran ilçelerden %60'lara yakın bir başarının olduğu açık. (Belediye başkanının performansıyla muhalefet oyları birinciliğe çıkıyor!)

AVCILAR: CHP'nin kazanacağına kesin gözüyle bakılabilir ama referanduma göre %2 puanlık bir düşüşün olduğu da ortada.

BAĞCILAR: AKP açık ara önde ama doğru strateji ile CHP, %40 oranında oyu Büyükşehire taşıyabilir.

BAHÇELİEVLER: İktidar ve muhalefet arasıdaki fark bıçak sırtı. CHP %1 kadar önde görünüyor.

BAKIRKÖY: CHP'nin kazanması kesin. Doğru strateji ile Büyükşehir’e oyların %80'i aktarılabilir.

BAŞAKŞEHİR: Burada da AKP ile CHP arasındaki fark %1'lere inmiş vaziyette. AKP %1 puan önde.

BAYRAMPAŞA: AKP'nin eskiden kalesi olan Bayrampaşa'da makas aralığı %3 puana kadar düşmüş vaziyette. AKP 3 puan önde.

BEŞİKTAŞ: CHP'nin kazanacağı kesin ama referanduma göre muhalefet tabanında 10 puanlık bir erime var.

BEYKOZ: AKP önde gözükse de makas aralığı 2 puana kadar düşmüş vaziyette. At başı yarış vaziyetinde diyebiliriz.

BEYLİKDÜZÜ: CHP'nin kazanması kesin gibi. Makas aralığı 19 puan önde. (Belediye başkanının performansıyla muhalefet oyları birinciliğe çıkıyor!)

BEYOĞLU: Muhalefetin de iktidarın da oy yüzdesi kafa kafaya denk. Bıçak sırtı bir ilçe. CHP yükselişe geçişte, AKP ise erimede.

BÜYÜKÇEKMECE: CHP'nin kalesi gibi gözükse de oylarında erime olduğu gayet açık. Makas aralığı 6 puanlara kadar düşmüş vaziyette. (Belediye başkanının performansıyla muhalefet oyları birinciliğe çıkıyor!)

ÇATALCA: Bu ilçedeki tuhaflık şu... Muhalefet oyları yüksekken, CHP kendi çatısı altında bu oyları yeteri kadar konsolide edemiyor. Ama yine de CHP yarışı önde götürüyor.

ÇEKMEKÖY: AKP her ne kadar önde de olsa, makas aralığı 3 puana kadar düşmüş vaziyette.

ESENLER: AKP'nin İstanbul'da oy arttırdığı tek ilçe. Makas aralığı 20 puanın üzerinde. CHP doğru bir strateji ile Büyükşehire 28 puan oy taşıyabilir.

ESENYURT: Muhtemeldir ki doğru ittifaklar kurulabilirse CHP'nin sürpriz yapacağı ve kazanacağı bir ilçe ama mevcut durumda AKP, 3 puan önde gözüküyor.

EYÜP: Geçen seçimde demografik  hassasiyet doğru ölçülebilseydi CHP'nin kazanması mümkündü. Ama AKP ile CHP arasındaki fark 2 puana kadar düşmüş vaziyette olsa bile AKP önde gözüküyor.

FATİH: AKP'nin kalesi gibi gözüken bu ilçede makas aralığı 3 puana kadar düşmüş vaziyette.

GAZİOSMANPAŞA: Şüphesiz AKP açık ara birinci. Ama CHP doğru bir adayla oylarını %40 seviyesine taşıyabilir.

GÜNGÖREN: Başından beri AKP'nin kalesi olan bu ilçe doğru bir aday belirlenilirse koltuğu CHP'ye devretmeye hazır. AKP'nin ciddi oy kaybettiği ilçelerin başında Güngören geliyor. Makas aralığı 4 puana kadar düşmüş vaziyette.

KADIKÖY: Şüphesiz ki CHP'nin kalesi. Ama referanduma göre muhalefet potansiyeli 7 puan kadar erişmiş olduğu gözüküyor.

KAĞITHANE: AKP'nin önde olmasına rağmen CHP oylarını %39 seviyesine çıkartmışa benziyor.

KARTAL: Yarışın en heyecanlı geçeceği ilçelerden. CHP önde olsa bile makas aralığı 1 puan seviyesine kadar düşmüş vaziyette.

KÜÇÜKÇEKMECE: Doğru adayla CHP Küçükçekmece’yi devralabilir. İktidarın da muhalefetin de oyları eşit gözüküyor.

MALTEPE: CHP açık ara birinci. Ama referanduma göre 5 puanlık bir erimenin olduğu açık.

PENDİK: Pendik'te AKP açık ara birinci. CHP oyları %35 Büyükşehire yansıyabilir.

SANCAKTEPE: Makasın AKP'nin birinciliğine rağmen daraldığı bir ilçe. CHP doğru adayla aradaki 2 puanlık farkı kapatabilir.

SARIYER: AKP'nin oy arttırdığı ilçelerden biri. CHP hala birinci. Referanduma göre 3 puanlık bir düşüş muhalefet cephesinde gözüküyor.

SİLİVRİ: Muhalefet cephesinde Ataşehir'den sonra en fazla oyunu arttıran ilçe. İktidarla arasındaki makas farkı 20 puan.

SULTANBEYLİ: AKP'nin en zengin oy deposu olan bir ilçe. Doğru bir ittifak yapısı ile CHP iktidarın elindeki bu ilçenin oylarının %30'unu Büyükşehire taşıyabilir.

SULTANGAZİ: AKP'nin açık ara birinci olduğu bu ilçede doğru adayla CHP, oylarının %35'ini Büyükşehire taşıyabilir.

ŞİLE: AKP'nin birinci olduğu bu ilçede halkın sesine kulak verilirse doğru adayla CHP aradaki 3 puanlık farkı kapatabilir.

ŞİŞLİ: CHP açık ara önde. Ama referanduma göre muhalefet cephesinde 6 puan erimenin olduğu açık.

TUZLA: İktidarla muhalefetin yarışı 1 puanlık farka kadar düşmüş vaziyette. CHP doğru bir strateji ile bu ilçeyi kazanması dahilinde oyların %45'ini Büyükşehire taşıyabilir.

ÜMRANİYE: AKP hala birinci. CHP'nin oylarının bu ilçede eridiği açık bir gerçek. Makas aralığı 12 puan seviyesinde.

ÜSKÜDAR: Bu ilçede iktidarın muhalefet cephesine geçeceği kesin gibi. Yeter ki doğru aday belirlensin.

ZEYTİNBURNU: Buradaki yarışta at başı gözüküyor. Kazananla kaybeden arasındaki fark 1 puanı geçmez.

Hal ve tablo bu iken İstanbul genelinden de söz edeyim…

3 PUANLIK FARKLA CHP’NİN İSTANBUL’U ALMASI MÜMKÜN!

Doğru tespitlerle, demografik gerçekliği doğru yansıtarak, toplumda kabul görebilecek adaylarla CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını, 16 Nisan referandum bileşenlerini hata yapmadan konsolide etmeyi başarırsa 3 puan bir fark ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanacağı açıktır.

Türkiye'nin coğrafi bölgelerinin gerçekliği konuşulmak istenmese de siyasete yansımaktadır.

KARADENİZLİLERİN ÇOĞUNLUĞU AKP’Yİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEKLER

Buna göre devletin her kademesinde iktidar olan bölge Karadeniz bölgesidir. 13 Bakan, 1 Cumhurbaşkanı 126 Milletvekili, 500'ün üzerinde genel müdür, daire başkanı ve müsteşar kadroları ile bu bölgemiz devlete insan yetiştirmiştir. Dolayısı ile iktidar cephesinin sağladığı olanaklardan İstanbul'un kozmopolit yapısı içerinde analiz ettiğimizde, Karadeniz insanının çoğunlukla AKP'yi desteklediği ve desteklemeye devam edeceği açıktır.

CHP ANKARA MERKEZLİ SİYASETTEN UZAKLAŞIP, YERELE GÜVENMEK ZORUNDA

CHP'nin İstanbul'daki Büyükşehir ve İlçeler düzeyinde konsolide etmesi gereken, yanına çekmeye çalışması gereken kitlenin bu yapının dışında yaşamsal varlığı olan ama siyasette pek temsil edilemeyen bölgeler olması gerekmektedir. Bu işlemler üzerinde doğru adımlar atılabilmesi için CHP'nin Ankara merkezli siyasetten vazgeçmesi, kendi ilinin gerçeklerini görüp birebir onlarla muhatap olan il örgütüne ve il başkanına kulak vermesi gerekmektedir.

Ankara'da klimalı odalarda oturup, İstanbul siyasetini dizayn etmeye çalışan anlayışın şunu çok iyi bilmesi gerekmektedir.... Bu seçimler belki de Türkiye'nin son çaresi. Kişisel egolardan, adi çekişmelerden çıkarlardan kurtulmuş, özüyle barışmış bir yapının işletilmesi ve hayata geçirilmesi hepimiz için elzemdir.

İL ÖRGÜTÜNE OPERASYON

Bakın son referandumda 30 yıl sonra İstanbul'da birinci olduk. İçimizde ki uyuyan ajanlar uyandırıldı. Başarılı olan il örgütünü yenemeyeceklerini bildikleri halde önünü kesmeye çalışıp suyu bulandırtmaya çalışıyorlar. İstanbul'un demografik yapısına uygun bir örgüt yapısının muhakkak ön plana çıkması gerekir. Bu süreçte herkesin dinsel, etnisiteci ve cinsiyetçi fetişizmden kurtulması, doğru insanlarla yol alınabilmesi için omuz vermesi ve fedakarlık yapması gerekmektedir. Mahallede yangın varken kendini düşünen ve saçını tarayan arsızlar, bizim evimizde olsalar da bizden değildir...

Yorumlar