İnsan mı yaşamalı yoksa devlet mi ?

Bundan kısa bir zaman önce Başbakan Binali Yıldırım, güldürmeyen şakalarının yanında AKP'nin bir türlü anlaşıl(a)mayan ilkesini açıklamıştı. 
Biz gülmedik, anlamadık, anlayanlara da sorum olacak.

''İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN''


''Hukuk''un neredeyse yok sayıldığı, demokrasinin söz konusu dahi olmadığı bir ortamda bırakın devleti, insanı yaşatma olanağı sağlayabilir misiniz ki ilke edinesiniz.
Saray bekçileriniz 'Başmuhtarlık' kurumları için şarjör kuşanırken, doğuda halkın mermilerin arasında verdiği mücadeleyi nasıl tanımlayacaksınız?
15 yıllık iktidarlık döneminizde yapılması için çaba dahi göstermediğiniz 'temizleme' operasyonunu, şaibeli bir kalkışmadan sonra demokrasi kılıfına sokarak ''FETÖ operasyonu'' adı altında göstermeniz ne kadar doğru ?


Gerçeklerin inkar edilmesi soruların yanıtlandığı anlamına gelmiyor.


Susturulan her sesin ardından arkasına saklandığınız sözde 'hukuksal' uygulamalar, geçmişteki hatalar için neden yapılmıyor?
Art arda gelen katliam haberlerinin kamuoyuna ulaşmaması için gösterdiğiniz eforu, bir avuç ''insan'' için neden gösteremiyorsunuz ?
İplere sardığınız demokrasi tabelalarının arkasında film gibi izlenen kanlı saldırılar mı yoksa her patlama sonrası gülerek cevapladığınız sorular mı bu felsefenin doğmasına neden oldu?


Binlerce masumun özgürlük deyişlerini çığlığa çevirdiğinizde de mi yaşıyordu o insanlar!
Emperyal politikalarla aydınlattığınız Ortadoğu'daki bataklıkta ölüm kalım mücadelesi verenlerden ne kadar haberdarsınız ?
Türkiye tarihinde eşi benzeri görülmemiş siyasi tıkanıklığın baş kahramanı politikalarınızı 'biz' insanlar için mi yaptınız ?

İnsan mı yaşamalı devlet mi ?

Yoksa 'tek adamlık devlet'in içinde sadece ona inanlar mı ?

Düşünce gücünüz varsa hükümetin kendi tabiriyle ''yaşatacak'' hiçbir planı olmadığını anlayabilirsiniz.

AKP, Türkiye'deki 2017 planlarını kamuoyuna çok açık izah etmiştir. Huzurlarını kaçıracak tüm muhalif sesleri bastırmak, parlamenter anlayışı yıkmak ve yerine başkanlık tohumlarının ekilmesi için yeni alanlar açmak.


Bugünde olduğu gibi. Seçilenler yok sayılıyor, yerlerine devletin atadıkları yerleştiriliyor.
Aklıyla birlikte seyahate çıkanlar ise olup bitenin 'normal' olduğunu zannediyor.

Yaptığı her açıklamada skandal cümleleriyle karşılaştığımız Başbakan Yıldırım sanırım olayı yanlış anlatmış ya da anlatmak istemiş.
Yaşayan sadece devlet, 'insanlar' değil!

Yaşatacak ne yaptınız?
Kendiniz yaşadınız, kendiniz nefes aldınız ... Onur duymalısınız.
Siz insanı değil devleti yaşattınız!

Yorumlar